Walory oraz aspekty instalacji fotowoltaicznych


Instalacje fotowoltaiczne fabrykują prąd, jaki posiada znacznie większą częstotliwość niż ten pochodzący z sieci publicznej. Stąd też zawsze w pierwszej kolejności wyczerpuje się prąd pochodzący z instalacji, a potem stosuje się dopiero prąd z sieci. Zdarza się jednak, iż pojawia się nadmiar prądu, który jest niewykorzystywany. Dzięki wykorzystywaniu wyjątkowych liczników dwukierunkowych wolno z powodzeniem przesłać taką nadwyżkę do sieci publicznej. Polska regulacja o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) mówi klarownie, że nie ma w takim przypadku konieczności posiadania własnej aktywności. I tu pojawia się pojęcie: prosument innymi słowy podmiot, który jest jednocześnie fabrykantem energii (fotowoltaicznej) jak i jej konsumentem – więcej na stronie panele fotowoltaiczne Kraków.

W sytuacji, gdy produkowany prąd jest niewystarczający wolno pobierać go z sieci publicznej. Struktury fotowoltaiczne on-grid nie potrzebują użytkowania specjalistycznych akumulatorów, a to oddziałuje na obniżenie wydatków montażu. Instalacje fotowoltaiczne sieciowe to ciekawe rozwiązanie, jakie pozwala oszczędzić wiele pieniędzy. Prócz możliwości ekspediowania nadmiaru prądu do sieci ustawa o OZE napomyka również o systemie opustów dla instalacji prosumenckich (net-metering).

W praktyce oznacza to, iż posiadacz mikroinstalacji ma szansę przesłania nadwyżki energii do sieci i odebrania jej w ciągu jednego roku. Prosument może zatem wyprodukować energię w dowolnym momencie, a też odebrać ją kiedykolwiek zechce. Fachowo nazywa się to bilansowaniem jednorocznym energii. Będzie to nic innego jak wyliczanie różnic między prądem wprowadzonym do sieci, a zużytym w ciągu roku. To naturalnie dzięki takiemu rozwiązaniu wolno uniezależnić się w pełni od wzrostu cen za energię elektryczną. Co więcej instalacja fotowoltaiczna ma okazję posiadać też wyjątkowy licznik, który zezwala analizować wykresy wyczerpywania energii.

Dział:
Navigation
Viewed

Ostatnio oglądane

Close

Quickview

Close

Kategorie

Lista polubionych

Close