Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

JAKA JEST ROLA TRADYCYJNEJ MEDYCYNY WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE?


W Azji Południowo-Wschodniej tradycyjna medycyna jest powszechnie akceptowana przez wielu ludzi. Od mikstur ziołowych po akupunkturę i autochtoniczne style masażu, wielu Singapurczyków i mieszkańców tego regionu pamięta, że ich rodzice polegają na tych środkach, aby złagodzić różne dolegliwości. Obecnie wielu nadal stosuje tradycyjną medycynę, gdy wymaga tego sytuacja. Pod wieloma względami medycyna tradycyjna i zachodnia współistnieją w naszej części świata, oferując pacjentom szerszy zakres opcji, gdy szukają oni lekarstwa na to, co im dolega.

Dopiero w nowszej historii kraje zachodnie, w których medycyna jest zakorzeniona w odkryciach naukowych, zaczęły zwracać większą uwagę na tradycyjne leki, takie jak TCM (tradycyjna medycyna chińska) i ajurweda. W czerwcu Światowa Organizacja Zdrowia dodała rozdział dotyczący TCM do swojej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, ważnego dokumentu, który służy jako punkt odniesienia dla diagnozy i ubezpieczycieli zdrowotnych.

Chociaż światowi orędownicy medycyny integracyjnej okrzyknęli ten dodatek jako pozytywny krok w kierunku większej akceptacji w głównym nurcie, są też tacy, którzy ostrzegają, że takie alternatywne środki są nienaukowe i nie są poparte solidnymi badaniami klinicznymi, co prowadzi do niewiarygodnych wyników. Istnieją również uzasadnione krytyki TCM i innych alternatywnych terapii – na przykład niektóre starożytne teksty zalecają stosowanie w lekach rogów nosorożców, łusek łuskowców i skór osła. Niewiele jest dowodów na to, że te mikstury przyniosą rezultaty, ale popyt jest tak wysoki, że wielu z tych zwierząt grozi obecnie wyginięcie.

Do tej mieszanki dochodzi niedawny wzrost liczby naturopatów i uzdrowicieli, którzy zachwalają lekarstwa new age. W Speedoc spotkaliśmy pacjentów, którzy pytają nas, czy nasiona chia, zielone soki i różowe lampy solne pomogą w schorzeniach ich bliskich. Rzeczywiście, jednym z paradoksów współczesnego świata jest to, że nawet w miarę postępu naukowego, ludzkość wydaje się jeszcze bardziej kurczowo trzymać się środków samodziałowych.

Dla naszych lekarzy odpowiedź jest jasna.

Dopóki alternatywne lekarstwo nie zaszkodzi pacjentowi i pomoże mu poczuć się lepiej lub bardziej komfortowo, będziesz miał nasze błogosławieństwo. Co ważniejsze, zachęcamy pacjenta, aby nie przerywał przyjmowania leków. Jeśli jest to przestrzegane i możemy stwierdzić, że suplement ziołowy (jeśli występuje) nie jest przeciwwskazany do przepisanego leku, cieszymy się, że przyjęcie terapii integracyjnych może korzystnie wpłynąć na proces gojenia pacjenta.

Uważamy również, że nie należy odrzucać TCM w całości. Niektóre ważne leki, takie jak artemizyna, złoty standard leku na malarię, zostały już odkryte po szeroko zakrojonych badaniach nad niektórymi ziołami TCM. Dzięki dalszym badaniom naukowym nad lekami ziołowymi istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się znaleźć skuteczniejsze terapie.

Tak więc potrzebne są bardziej energiczne próby kliniczne i badania nad tradycyjną medycyną, ponieważ jest to kluczowa kwestia, jaką społeczność zachodnia ma do tradycyjnej medycyny. To już się dzieje. Na przykład wiele instytutów szkolnictwa wyższego na całym świecie utworzyło wydziały do studiowania medycyny tradycyjnej. Własny Uniwersytet Technologiczny Nanyang w Singapurze prowadzi program podwójnego stopnia „East Meets West” w dziedzinie nauk biomedycznych i medycyny chińskiej. Dzięki lepszemu zrozumieniu zmodernizowanej medycyny chińskiej i wiedzy z zakresu nauk biomedycznych, absolwenci ci zajdą daleko, pomagając wprowadzić naukowe rygory do praktyki TCM. W ten sposób można wypełnić lukę między medycyną Wschodu i Zachodu, aby znaleźć złoty środek.

Najpopularniejsze leki ziołowe

Echinacea

Echinacea, czyli jeżówka, to roślina kwitnąca i popularny lek ziołowy. Pochodzi z Ameryki Północnej, od dawna jest stosowany w praktykach rdzennych Amerykanów w leczeniu różnych dolegliwości, w tym ran, oparzeń, bólów zębów, bólu gardła i rozstroju żołądka (2Trusted Source). Większość części rośliny, w tym liście, płatki i korzenie, można stosować w medycynie – choć wiele osób uważa, że korzenie mają najsilniejszy wpływ.

Echinacea jest zwykle przyjmowana jako herbata lub suplement, ale może być również stosowana miejscowo. Obecnie stosuje się go głównie w leczeniu lub zapobieganiu przeziębieniu, chociaż nauka stojąca za tym nie jest szczególnie silna. Jedna recenzja na ponad 4000 osób wykazała potencjalne 10-20% mniejsze ryzyko przeziębienia po zażyciu echinacei, ale niewiele lub nie ma dowodów na to, że leczy przeziębienie po złapaniu go.

Żeń-szeń

Żeń-szeń to roślina lecznicza, której korzenie są zwykle moczone do herbaty lub suszone na proszek. Jest często stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej w celu zmniejszenia stanu zapalnego i zwiększenia odporności, funkcji mózgu i poziomu energii.

Istnieje kilka odmian, ale dwie najpopularniejsze to odmiany azjatyckie i amerykańskie – odpowiednio Panax ginseng i Panax quinquefolius. Uważa się, że żeń-szeń amerykański pielęgnuje relaks, podczas gdy żeń-szeń azjatycki uważany jest za bardziej stymulujący .Chociaż żeń-szeń jest używany od wieków, brakuje nowoczesnych badań potwierdzających jego skuteczność. Na stronie https://www.nytimes.com/2016/08/20/business/patient-advocates-help-navigate-health-care.html zobaczysz więcej.

 

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Navigation
Viewed

Ostatnio oglądane

Close

Quickview

Close

Kategorie

Lista polubionych

Close